Jste zde

Napsal: Šárik89

Dá se věřit trenérovi bez formy?

Není až taková rarita vidět v posilovně trenéry, kteří vypadají hůře než jejich klienti. Měli bychom v ně vkládat důvěru, nebo by si měli nejdřív zamést před vlastním prahem?

Reklama

Stejnou otázku jsme v nedávné době položili instituci Mountain tactical institute, která nabízí výcvik policii, armádě a podobným organizacím v USA.
Odpovědí bylo mnoho a většina říkala, že je těžké, když vás vede někdo, kdo se svými vlastními radami evidentně neřídí.

Co vy? Mohli byste mít trenéra, který nevypadá dobře?

Online se dají najít argumenty pro obě strany mince a já obojí viděla už i v reálném světě.

Vzhled klame

Trenéři jsou svou vlastní reklamou, a proto by měli podle toho vypadat. Vyrýsování se však ne vždy rovná skvělým fyzickým výkonům. Funkčnosti a tělesné výkonnosti jistě nevévodí vyrýsované bicepsy.

Stejně tak, někdo, kdo má vynikající svalový rozvoj a jednociferné množství tělesného tuku, nemusí nutně být schopen k tomu stejnému dovést vás. Každý je unikátní, a dobrý trenér musí být schopen vést trénink i pro osoby, které se mu somatotypem moc nepodobají.

Jon Goodman, tvůrce Personal Trainer Development Center, to ve svém článku The 8 Secrets of Personal Trainers říká takto: „Tiger Woods má trenéra, a já předpokládám, že ten trenér je horší golfista než sám Tiger.“

Dobrý trenér zapojuje základy, které nováčci často přehlížejí. Dobrý silový a kondiční trénink zahrnuje trénink mobility a flexibility – ani jedno z toho vám nevyrýsuje břicho ani nevytvaruje tu slavnou kapku na kvadricepsu. Tyto zásadní věci má každý dobrý trenér v hlavě, a nemusí se nutně podepsat na jeho vzhledu – a to je v pořádku.

Další věcí je, že stejně jako svalnatý vzhled ani ohromná síla nemusí být tou správnou indikací schopností.

Kvalifikovaný silový trenér nemusí být špičkový strongman, aby vám pomohl k dobrým výsledkům.

Mnozí špičkoví trenéři mají neskutečné znalosti, avšak průměrné dovednosti. Rozdíl je v tom, že skvěle učí ostatní. A to přesně od trenéra chcete.

Slabý trenér, slabé výsledky?

Na druhou stranu, trenéři nejsou povinně fyzicky testováni. Většina posiloven vyžaduje pouze, aby byli schopni zvednout asi 20 kilo – neboli prázdnou olympijskou osu. Znamená to, že běžný trenér musí být schopen naložit kotouče na osu. Cokoli navíc je čistě na jeho uvážení a snaze mimo výkon povolání.

Pokud váš trenér nezvedne o moc víc než prázdnou osu, asi nebude dobrý nápad, aby vám dával dopomoc při zkoušení maxima. Samozřejmě, dobrý trenér zná vaše limity stejně tak jako ty své. Nikdy by vás neměl vystavit nebezpečí. Špatný trenér, to už je jiná písnička.

Ne, trenér nemusí vypadat jako fitness model. Ale pokud je značně z formy, dávejte si pozor.

Najděte si někoho, kdo bere fitness vážně, a sám dělá to, co doporučuje vám. Nemusí být sám sebou posedlý. To je vlastně celkem na škodu. Nechcete trenéra, který se bude místo hlídání vaší série prohlížet v zrcadle. Pokud však trenér posilovnou a tréninkem žije, nejspíš něco z toho bude schopen přenést i na vás.

Je to o vás, nikoli o trenérovi

Trenéři se nerodí, oni se do své pozice propracovávají. Nejlepší trenéři za sebou mají dlouhou fitness cestu, což jim dodá dobrý náhled na tu vaši. Kromě potřebného vzdělání už vědí, co funguje, a co ne. Nerozumí jen biomechanice a anatomii, ale také psychologii. Tím je myšleno, že umějí motivovat a vědí, co naopak demotivuje.

Jak zdůrazňuje Danny Kavadlo ve svém článku One Gym, Many Roles: Be a Better Trainer: trenér je parťák do posilovny, motivátor i psycholog.

Jako někdo, kdo si prošel soutěžní přípravou, a připravil také dost dalších lidí, vám říkám, že v každé kariéře nastane bod, kdy je třeba náhled specialisty. Ale do té doby – a dejte si záležet, abyste skutečně věděli, že ta doba nastala – považujte svého trenéra za učitele, nikoli za příklad.

Ke stejnému cíli vede mnoho cest. Nejlepší osoba, která vás tam dovede, je taková, která zná co nejvíce z nich. Zkušený trenér si uvědomuje, že jste unikátní, motivuje vás a plánuje váš trénink tak,  abyste uspěli.

Co si myslíte vy? Stojí trenér, který není obrovský a vyrýsovaný, za vaše těžce vydělané peníze? Dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: www.bodybuilding.com
Autor: Heather Eastman, NSCA-CPT

Přeložil: Jaromír Uhlíř (Cha Cha)
Originální název článku: Should You Trust A Personal Trainer Who Is Out Of Shape?

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)