Jste zde

Napsal: petratvardkova

Cviky na TRX - nohy

Co je TRX?

TRX je závěsný systém pro procvičení celého těla pomocí funkčních pohybů. Vyvinul ho Randy Hetrick, který se během své vojenské kariéry snažil přijít na způsob, jak se udržet v kondici i během náročných misí, při kterých měli vojáci k dispozici na cvičení pouze omezený prostor.

Reklama

Dnes už je TRX součástí každého moderního fitness centra a běžně se setkáte i s TRX skupinovými lekcemi. Kvalitně si na něm zacvičí začátečník i zkušený sportovec, jelikož si zátěž cvičenec sám upraví vlastní polohou těla. Z šesti základních výchozích pozic máte možnost procvičit kompletně celé tělo. Mimo jiné získáte skvělou mobilitu a zpevníte střed těla.

Nyní si ukážeme typy na jednotlivé cviky. V dnešním článku se zaměříme konkrétně na nohy.

DŘEP (S VÝSKOKEM)

Klasický dřep všichni známe, podobný se dá provést na TRX. Zkuste však do tréninku zařadit TRX dřepy s výskokem. V kombinaci se silovým tréninkem vás u tohoto cviku budou nohy zaručeně pálit tak, že na tento leg day budete při každém pohybu jistě ještě pár dní vzpomínat.

Stoupněte si čelem k TRX, dlaně mějte vytočené k sobě, proveďte dřep a následně s výdechem nahoru výskok. Zkuste v tempu udělat alespoň 15 - 20 opakování po 3 – 4 sériích. 

Časté chyby: váha příliš vepředu nebo vzadu, zvedání pat ze země, nedostatečná hloubka dřepu

DŘEPY NA JEDNÉ NOZE

Opět klasické squat pistols známe, mnoho lidí s nimi však má zejména ze začátku velké problémy. V tomto případě může být TRX opět vhodným pomocníkem. 

Stoupněte si čelem k TRX, lokty držte v úrovni pod rameny, dlaně mějte vytočené k sobě. Cvičící nohou stůjte pevně na zemi, a druhou natáhněte před sebe. S nádechem jděte dolů, s výdechem nahoru. 

Časté chyby: ohýbání příliš dopředu v pase, váha příliš vepředu nebo vzadu

BALANČNÍ VÝPAD

Co takhle zkusit nové variace výpadů? Na TRX jich máme hned několik. Balanční výpad se provádí podobně jako klasický výpad dozadu, pouze bez dotyku zadní nohy se zemí.

Stoupněte si čelem k TRX, lokty pod rameny, dlaně vytočte k sobě. Jednou nohou stůjte pevně na místě, druhou nohou proveďte pohyb dozadu jako u výpadu tak, abyste přední - stojící nohu dostali do pravého úhlu. Cvičící nohou se nedotýkejte země. Pohyb dolů se provádí s nádechem, pohyb nahoru s výdechem.

Časté chyby: Přepadávání tělem dopředu

BALANČNÍ VÝPAD S KŘÍŽENÍM

Stejný princip jako u předchozího balančního výpadu, tentokrát však nohu křížíme do strany.

Opět stojíme čelem k TRX, dlaně vytočené k sobě, jedna noha stojí na místě, druhou křížíme zezadu za druhou nohu do šikmého výpadu. 

TRX VÝPAD

U tohoto typu výpadu tentokrát stojíme zády k zavěšení. Jednou nohou stojíme na zemi, a druhou nohu zavěsíme do TRX. Provedeme pohyb dolů do výpadu tak, abychom přední – stojící nohu dostali do pravého úhlu. S nádechem jdeme dolů, s výdechem nahoru.

Časté chyby: ztráta rovnováhy, přepadávání tělem dopředu, nedostatečná hloubka výpadu

VÝPADY S PŘESKOKEM

Podobně jako dřepy opět velmi zničující cvik. Stojíme čelem k zavěšení, a střídavě na obě nohy provádíme výpady s přeskokem uprostřed. 

TRX VÝPAD S VÝSKOKEM

Další variantou výpadů s výskokem jsou takové, při které stojíme zády k zavěšení, jednou nohou stojíme na zemi a druhou máme zavěšenou, s nádechem dolů provedeme výpad a následně s výdechem výskok nahoru.

Časté chyby: Nedostatečná hloubka výpadu, ztráta rovnováhy

zdroje fotografií: www.trxsystem.cz

https://keyassets.timeincuk.net/inspirewp/live/wp-content/uploads/sites/...

www.virtantiq.com

http://running.competitor.com/files/2014/03/5.jpg

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)