Jste zde

Napsal: K.T.

Co se můžeme naučit od hvězd kulturistiky?

Přestože se běžným cvičencům nedoporučuje napodobovat extrémní metody profesionálních kulturistů, najde se několik věcí, kdy si z nich můžeme vzít dobrý příklad. Jaké to jsou se dočtete v tomto článku.

Reklama

Dorian Yates: "Méně je někdy více."

Mezi kulturisty existoval dlouhá léta pouze jeden přijatelný způsob tréninku - vysokofrekvenční s velkým objemem cviků. Například Arnold Schwarzenegger v minulosti trénoval každou partii těla třikrát týdně. V 80. letech začal Dorian Yates praktikovat na základě znalostí a zkušeností Arthura Jonese a Mika Mentzera nový způsob tréninku, kdy každou partii těla cvičil jedenkrát týdně a kladl větší důraz na regeneraci. Jeho tréninky zabraly méně času, ale zato byly velmi intenzivní a odcvičené do selhání (takový trénink bývá označován jako HIT = high intensity training = vysoce intenzivní trénink). 

Nemusíte trávit denně dlouhé hodiny v posilovně a cvičit každou partii několikrát týdně velkým počtem sérií, zkuste místo toho vsadit na kratší trénink s větší intenzitou a nezapomínejte, že svaly rostou v době regenerace.

Lee Haney: "Svaly stimulute k růstu, neničte."

Většina dlouhodobě cvičících jedinců se nevyhnula zranění, ať už je řeč o profesionálních kulturistech či návštěvnících fitness bez soutěžních ambicí. Osminásobný vítěz Mr. Olympia Lee Haney patří mezi jednoho z mála profesionálních kulturistů, kteří si neprošli žádným vážným zraněním, jak je to možné? Držel se zásady svaly stimulovat, ale neničit, dle něj by kulturisté neměli trénovat jako powerlifteři. Kladl větší důraz na propojení svalů a mysli, než na to, jak vysoké váhy zvedal. V 80. letech se mohl pyšnit jedněmi z nejlépe rozvinutých zádových svalů, a to i přesto, že zvedal na přítahy v předklonu kolem 100 - 125 kg. 

Není to jen o váze, jakou zvedáte, jde o stimulaci svalů. Můžete celé roky tahat extrémně těžká závaží, počítejte ale s tím, že si to jednou vybere krutou daň v podobě zranění

Ronnie Coleman: "Když něco funguje, neměňte to."

Ronnie Coleman je ukázkovým příkladem toho, jak to dopadá, když zaplatíte daň za roky posilování s extrémně těžkými váhami. Svými rekordy je pověstný, vzpomeňte třeba na jeho legendární leg press o 8 opakováních s váhou 1040 kg. [1Trénuje a soutěží už dlouhá léta a přestože byl mnohými přesvědčován, ať zkusí jiné metody tréninku, nenechal se zviklat a zůstal věrný klasice, která fungovala. 

Mnozí z nás neustále mění svůj trénink a zoufale hledají něco, co bude perfektně a rychle fungovat. Výsledky nikdy neuvidíte hned, dejte tomu dostatek času, pokud něco funguje a posouváte se kupředu, držte se toho. Teprve, když dlouhé měsíce stagnujete, je čas na změnu.

Jay Cutler: "Najděte si vlastní techniku, která vám bude vyhovovat."

Neustále slyšíme, že striktní technika cviků je ta nejlepší, dle Jaye Cutlera je ale někdy třeba pozměnit svou techniku tak, abychom mohli skutečně sval procítit a procvičit v plném rozsahu. Čtyřnásobný Mr. Olympia uznává, že jeho technika cviků mnohdy vypadá nedbale, ale metodou pokus-omyl zjistil, že mu právě takový způsob provedení cviků poskytuje nejlepší možnou kontrakci svalů. Má to ale jeden háček - vlastní techniku používejte k tomu, abyste sval lépe procítili, nikoliv k tomu, abyste zvedali větší váhy.  

Rozhodně tuto radu nechápejte tak, že se máte okamžitě vykašlat na správnou techniku a vše začít cvičit po svém. Technika jako vystřižená z učebnice funguje, nebojte se od ní ale občas trochu odchýlit, pokud vám to pomůže přinést lepší výsledky.

Branch Warren: "Zranění jsou jen krokem zpět, ne koncem."

Co se týče zranění, Branch Warren rozhodně není žádný troškař. Zmínit lze například utržený biceps, oba tricepsy a kvadriceps. Žádné z těchto zranění Branche nezastavilo, druhý titul Arnold Classic vyhrál dokonce jen 7 měsíců poté, co prodělal vážné zranění kvadricepsu. Bez ohledu na druh zranění, otázka zůstává stále stejná: "Skončíte?" Mnozí ano, přestanou trénovat a vrátí se zpět ke starému režimu. Jiní se ale rozhodnou jít dál, podstoupí léčbu, vytrvají, než se zranění zahojí a následně opět vyjdou vstříc budování ztracené síly a svalové hmoty.

Pokud cvičení a práci na své postavě skutečně milujete, vždy existuje cesta, jak jít po zranění dál. Nemíníte-li se vzdát, zranění vám může dokonce pomoci uspořádat si vše v hlavě a nastartovat vás na skvělý comeback. 

Kai Greene: "Věřte si."

Dětství Kaie Greena rozhodně nebyla procházka růžovým sadem, svého otce nikdy nepoznal a matka se jej v raném věku vzdala. Vyrůstal v Brooklynu uprostřed bídy, drog, gangů a beznaděje. Až kulturistika dala jeho životu smysl a směr. Přesto jej mnoho lidí od této cesty odrazovalo, jeho trenérka mu dokonce řekla, že se ani nemusí obtěžovat trénovat lýtka, neboť jako Afroameričan je bude mít vždy malá a slabá. Ve svých začátcích se potýkal s nedostatkem jídla a často přespával v zadní části posilovny, přesto věřil, že když bude dřít opravdu tvrdě, stane se jedním z velikánů kulturistiky a jeho sen se mu vyplnil. 

Věřte si, neposlouchejte negativní ohlasy druhých, jděte si za svým cílem, ukažte jim, že se mýlí a že na to máte.

Dexter Jackson: "Učte se od nejlepších a neustále se zlepšujte."

Před několika lety se zdálo, že hvězdná kariéra Dextera Jacksona pomalu upadá, zvítězil v roce 2008 na Mr. Olympia a byl držitelem 3 titulů Arnold Classic. Přesto ale ve svých 40 letech neměl pocit, že je na čase ukončit kulturistickou kariéru. Věděl, že jeho systém mu už nepřináší takové výsledky, jaké by si přál, obrátil se proto na odborníky - výživového poradce George Faraha a trenéra Charlese Glasse, za kterým cestoval z rodné Floridy do Venice Beach. V současnosti je držitelem 5 titulů Arnold Classic, pokud by byl příliš hrdý na to, požádat o pomoc odborníky, s největší pravděpodobností by odešel do kulturistického důchodu již před lety.

Učte se od nejlepších a nemyslete si, že už víte úplně všechno, jedině tak se můžete neustále zlepšovat.

Phil Heath: "Zaměřte se na své slabé stránky."

Sedminásobnému vítězi Mr. Olympia bylo v začátku jeho kulturistické kariéry vytýkáno, že nemá dostatečně široká záda a rozvinutý hrudník. Jeho velkou předností byly paže, které měl nadprůměrně velké již v době, kdy na škole hrával basketbal. Většina z nás má, ať už vědomě či nevědomě, tendenci tvrdě pracovat hlavně na partiích, o kterých víme, že jsou naší silnou stránkou. Kdyby se Phil nezaměřil na zdokonalování svých nedostatků, jen stěží by byl schopen porazit své konkurenty na Mr. Olympia.

Chcete-li mít skvělou postavu, zaměřte se na slabé stránky a pracujte na tom, aby se z nich staly přednosti.  

Tipy, jak vybudovat masivní paže, najdete v článku Phil Heath - 50 tipů pro trénink rukou.

Arnold Schwarzenegger: "Můžete mít buď výmluvy nebo výsledky. Nikdy ne obojí."

Jak známo, Arnold se ve svých začátcích rozhodně nemohl chlubit nadprůměrnými lýtky. Výmluvy pro něj ale neexistovaly, svou slabinu vystavoval na obdiv v šortkách a tvrdě na ní dřel. Lýtka trénoval častěji, ihned na začátku tréninku, kdy měl nejvíce energie a někdy i mezi sériemi větších partií těla, což mu dopomohlo dosáhnout kýženého výsledku. 

Neexistují žádné zkratky. Úspěch není zadarmo, musíte pro něj tvrdě pracovat.

Pár rad do života od Arnolda se můžete dočíst v článku 6 pravidel úspěchu Arnolda Schwarzeneggera.

[Zdroje obrázků a informací: bodybuilding.com - 1, 2, 3, fitnessandpower.commuscleandstrength.comabout-muscle.com]

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (2 votes)