Jste zde

Napsal: BaruHavlu

Časté začátečnické nedostatky, které vám brání posunout svůj progres dál

Máme už za sebou skoro druhý měsíc a vás pomalu opouští naděje, že letos konečně dotáhnete novoroční předsevzetí do konce, protože nevidíte žádné výsledky? Začínají vás pomalu opouštět ambice, přestává vás nastavený režim bavit a vzdáváte se svých vytyčených cílů? Hledáte pro to nějakou výmluvu, omluvu… ale co když děláte něco špatně? Podíváme se na pár nedostatků, které mohou stát za vaším neúspěchem. 

Reklama

Jídlo

Na první místo nemůžeme dát nic jiného, než zdravé jídlo. To je totiž základ a přesně ten bývá nejčastějším nedostatkem. Pokud se snažíte zhubnout, bývá tendence jíst méně, přičemž vám to vůbec nemusí přinést kýžený efekt snížení hmotnosti. Ono to vůbec totiž není o tom jíst méně, ale jíst správné potraviny, ve správném množství. Jak toto množství najít? Možností je několik, nejrychlejší a nejjednodušší způsob je oslovit nějakého výživového odborníka (ověřeného, nejlépe) a nechat si sestavit jídelníček na míru, případně pomocí samostudia si jídelníček sestavit sami a zkoušet, která cesta pro vás bude optimální.

Dbejte na to, abyste tělu dávali dostatek živin, aby mohlo fungovat a věřte, že vaše cíle směřující k formování těla se budou přibližovat. Princip snižování tuku stojí na vytvoření rozumného kalorického deficitu, tedy nerovnice příjem < výdej a také vhodně zvolené pohybové aktivitě. Občas vzniká představa, že pokud cvičíme, můžeme jíst cokoliv a stejně váha půjde dolu. Ano, to skutečně může po určitou dobu fungovat, ale po čase se tento proces zastaví a bude se potřeba na jídelníček opravdu zaměřit. Pokud je vašim cílem nabírat svalovou hmotu, pak je jídelníček opět na prvním místě. Správné jídlo v dostatečném množství zásobuje tělo živinami, dodává mu energii, pomáhá vytvářet svalovou hmotu a zároveň napomáhá regeneraci svalů po tréninku.

Skladba tréninku

Možná příčina toho, že se vám vaše fitness cíle nedaří plnit podle plánu je to, že máte nevhodnou skladbu tréninku. Například se příliš věnujete doplňkovým cvikům a zanedbáváte cviky základní, kdy se zapojí více svalových partií těla, než je tomu u izolovaných cviků. Pokud se váš trénink skládá z osmi cviků na biceps, pak nejspíš nebude zrovna efektivní.  Právě vícekloubové cviky by měly tvořit základ tréninku a přinášejí nejlepší výsledky. Netvrdíme, že nemáte cvičit doplňkové cviky! To vůbec, ale základ tréninku by měly komplexnější cviky a až po odcvičení těžkých cviků přecházet k izolovaným.

Neodhadujete správně svoje síly

Zejména u žen dochází k tomu, že se podceňují a nezvadají dostatečné váhy. Raději tak sahají po menších, často nedostatečných vahách, nebo se raději uchylují k běhání na páse, či jiné kardio aktivitě, čímž si prodlužují cestu k výsledkům, které by mohly mít, kdyby zkusily trénink s váhou vyšší. Obavy z těžkých vah pramení ze zažité představy, že trénink s těžkými vahami buduje kulturistická těla, jako mají muži. To je sice pravda, ale je k tomu potřeba hodně jídla, hodně let cvičení, hodně těžkých tréninků a hlavním důvodem je to, že mužské tělo produkuje mnohem větší množství testosteronu, který je klíčový pro růst svalů. Proto je představa masivně osvalené ženy pouze naturálním způsobem nedosažitelná. Proces budování svalů je běh na dlouhou trať a spíše než chodící horu svalů z vás silový trénink udělá ženu s krásnými křivkami a sílou.

Naopak muži (opět to není žádné pravidlo) většinou svoje síly přeceňují a na činky si nakládají větší váhy, než je zdrávo. Obvykle se snaží váhu navyšovat za velice krátký čas, což je nebezpečné, zvláště pokud nemají správnou techniku a snaha zvednou velkou váhu špatnou technikou, může vyústit nějakým zraněním. Každý rád překonává své limity, ale dávejte si takové cíle, které jsou reálné! Nesnažte se dělat na nikoho dojem, váhy navyšujte postupně a používejte u cvičení také rozum.

Příliš se soustředíte na účinky suplementů

Jak už bylo řečeno v prvním odstavci – základem je zdravá strava v dostatečném množství v závislosti na našich cílech. Samozřejmě k tomu můžete přidat suplementy, jako jsou protein, bcaa nebo třeba spalovač, ale nečekejte od nich zázraky. Protein je dnes již naprosto běžnou součástí jídelníčku, ale zaměřme se spíše na účinky spalovačů. Bohužel stále žije představa, že si koupíme spalovač, sezobneme jej jako kouzelnou pilulku a těžká práce je vykonána. Takhle to nefunguje. V první řadě se ujistěte, zda je váš příjem opravdu dobře nastavený, zda máte dostatek pohybové aktivity a nezapomeňte ani na faktory jakou jsou spánek a stres. Až si budete opravdu jistí, že už ze svého jídelníčku a tréninku nedokážete "vyždímat" víc, si vezměte na pomoc spalovač. Spalovače nejsou všemocné pilule, které budou pálit tuk za vás. Pokud chcete investovat do nějakého suplementu, volba je samozřejmě na vás. Základem je vždy kvalitní vitamín, omega 3, protein a jistota, že už máte svůj příjem opravdu pod kontrolou, pak volte další suplementy, v závislosti na vašich cílech.

Podobně jsou na tom proteinové tyčinky. Jejich konzumace může být poměrně ošemetná. To, že kupujeme dobrotu, která má na obalu napsáno „protein“ ještě neznamená, že je zdravá a že má dobré složení. Proteinové tyčinky jsou často totiž tvořeny nevhodnými zdroji bílkovin, například sojovou bílkovinou, případně jsou do nich přidávány další látky, které nejsou tělu nijak prospěšné a tak tyčinky často bývají stejně nevhodnou volbou, jako jejich neproteinové verze. Proteinové tyčinky by rozhodně neměly být na denním jídelníčku. Jsou spíš takovou nouzovou svačinou, případně na zahnání chuti na sladké, ale pečlivě vybírejte a sledujte jejich složení. 

Podceňujete regeneraci a odpočinek

Zdravé a krásné tělo není pouze o kvalitním jídle a tréninku, ale také o dostatečném odpočinku. Tréninkem tělo unavíte, jídlem dodáte energii, ale potřebujete mu dopřát i odpočinek, aby mělo prostor regenerovat. Volné dny bez cvičení neznamená, že se musíte válet. Klidně odpočívejte nějak aktivně, třeba na procházce v přírodě, nebo se věnujte nějakému rekreačnímu sportu. Odpočinek od činek potřebují nejen svaly, ale i celkově nervová soustava. Vhodné je také například saunování. Nedílnou součástí odpočinku je samozřejmě spánek, a to v dostatečné kvantitě i kvalitě. Spánek a jeho vliv na hubnutí i nabírání svalů jsme rozebírali již v jednom z minulých článků.

Nejste k sobě upřímní

Nevidíte výsledky svého snažení, tak hledáte příčiny jinde, než sami v sobě, což může a nemusí být dobře. Nedaří se vám zhubnout, přesto tvrdíte, že váš jídelníček je 100% v pořádku, že váš trénink je dostatečně intenzivní a nepřipouštíte si žádné chyby. Pak svádíme nezdary na genetiku a podobně. Jste k sobě ale opravdu upřímní? Jdete na trénink, i když se vám třeba nechce, nebo raději zůstanete doma? Vstanete o pár minut dříve, abyste si nachystali jídlo, když to den předtím nestihnete, nebo si raději přispíte a oběd vyřešíte ve firemní kantýně? Pokud nevidíte takové výsledky, které očekáváte, zamyslete se nad tím, zda opravdu děláte všechno dobře a nelžete sami sobě.

Nejste trpěliví.

Není to jen o tom dělat věci správně, ale také u nich vydržet. Transformace těla, ať už v jakémkoliv smyslu, je dlouhý proces. Stejné je to s budováním síly, nebo třeba tréninkem na maraton, či nějaké závody. Bohužel to nefunguje tak, že budete cvičit, držet jídelníček a po měsíci budete štíhlí a všechny vaše kila, která roky nabíráte budou pryč. Je to možné, ale nepravděpodobné. Pokud se léta stravujete špatně, nehledě na to, zda kaloricky málo či hodně, nebo nevhodnou skladbou, nemůžete očekávat, že se vaše tělo prostě přepne ze dne na den a bude shazovat tuky tak, jak si představujete. Musíte mu dát čas, aby se srovnalo s novým režimem a přizpůsobilo se mu. Až tělo zpracuje tento, byť příjemný, šok, začne s vámi pomalu spolupracovat a měnit se do podoby, o které sníte. Ale chce to čas, buďte trpěliví! Dávejte tělu dobrou péči a ono vám to jistě, dříve nebo později, vrátí. 

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 4.2 (5 votes)