Jste zde

Napsal: petratvardkova

5 tipů jak posunout kliky o krok dál

Pokud klasické kliky zvládáte s přehledem, možná nadešel čas postavit se nové výzvě. Další krok může být tak prostý, jako je pohnutí rukou či nohou.

Reklama

Al Kavaldo, expert na bodyweight trénink: „Jako děti jsme já a můj bratr Danny trávili hodně času soutěžením v klicích. Pokud jich jeden z nás udělal třicet, druhý musel třicet jedna. Netrvalo dlouho, než se z třiceti kliků stalo padesát. Potom z padesáti sedmdesát. Byli jsme posedlí tím abychom se dostali na třímístná čísla. Co jsme tehdy nevěděli, bylo že od jistého bodu pouhé přidávání počtu opakování nebylo tou nejlepší cestou, jak se zlepšovat. Po několika letech, kdy jsme se oba stali fitness profesionály, jsme si uvědomili, že existuje efektivnější přístup, kterému dnes říkáme progresivní kalistenika.“

Namísto nekonečného přidávání opakování stejného cviku, progresivní kalistenika si žádá náročnější verze stejného pohybového vzoru, pokud ty přechozí již zvládáte. Změnou pákového efektu, změnou poměru váhy na končetinu, nebo odebráním opěrného místa, najdete způsob, jak zátěž zvýšit, a to bez přidání externí váhy.

Pokud jde o budování svalové hmoty a síly, odpor je odpor. Pokud svaly obdrží správné podněty k růstu, je jim jedno, pokud odpor přichází z externího objektu nebo z vlastní tělesné hmotnosti. Stejně tak jako musíte zvyšovat váhy, abyste byli silnější při silovém tréninku, musíte najít cestu, jak zvýšit intenzitu tréninku kalisteniky, pokud chcete tělu dát impuls k novému růstu.

Klik je jedním z nejjednodušších způsobů, jak vidět principy progresivní kalisteniky v akci. I když tyto změny někdy netrénovaným okem nemusí být znatelné, mají velký vliv na obtížnost cvičení.

Pojďme se podívat na pět způsobů modifikace kliků s využitím principů progresivní kalisteniky.

1) Posuňte ruce blíže k sobě

Toto je způsob, s kterým si většina klikařů často poradí velmi rychle. Při standardním kliku jsou paže o něco šíře, než je šířka ramen. Pokud paže přiblížíte více k sobě, místo pákového efektu se změní a cvik se stane náročnějším. Mnoho lidí při tomto provedení hlásá větší zatížení tricepsu a předních deltů, ale nenechte se mýlit, největšího napumpování dosáhnete stále v oblasti hrudníku.

2)Zvedněte nohy

Zvednutí nohou na vyvýšené místo přenese mnohem větší váhu do vašich rukou ve srovnání s klasickými kliky. To znamená více práce pro prsa, paže a ramena. Čím výše nohy umístíte, tím těžší cvik bude.

3)Změňte úchop

Tradiční klik vyžaduje držení rovných rukou na podlaze v celém rozsahu pohybu. Změnou úchopu na klouby nebo na prsty si však vytvoříte extra místo mezi vaším tělem a zemí, což umožňuje delší rozsah pohybu. To znamená, že abyste se dostali hrudníkem až k zemi, budete se muset více ohýbat v loktech. Zvýšením rozsahu pohybu dosáhnete také zvýšení intenzity práce při každém opakování. Mimo jiné, varianta kliku na konečcích prstů zatěžuje také svaly celé ruky, prstů a předloktí, které jsou při standardním kliku opomíjeny.

4) Přibližte paže blíže k bokům

Při klasickém kliku jsou paže v rovině s rameny, ale jejich přiblížením k bokům si cvik ztížíte bez jakéhokoliv použití externího náčiní. I přesto že s jedná o nepatrnou změnu, umístění paží níže zmenší svůj vliv a přidá váhu do rukou, takže se cvik stane těžším, než se může zdát. Tato varianta také poskytne protažení vašemu zápěstí.

5) Odeberte opěrný bod vrchních nebo dolních končetin

Nejjasnější variantou, jak zvýšit zátěž u kliků je odebráním končetiny jako opěrného místa. Je zřejmé, že takový klik na jedné ruce, je pokud jde o náročnost úplně někde jinde, než ten klasický.

Ačkoliv mnoho lidí nemusí být hned připraveno na klik jednoruč, můžete experimentovat se zvednutím jedné nohy, potom co si budete při klasickém kliku jisti. Zvednutím nohy zvýšíte potřebu stabilizace středu těla k udržení vyrovnání, což dělá klik náročnější. Až budete připraveni, nadzvednutí paže a nohy je konečnou variací.

Můžete také kombinovat metody z tohoto seznamu a vytvořit si vlastní variace. Vždy existuje další výzva pro ty, kteří jsou ochotni o ni usilovat. 

zdroj: přeloženo z bodybuilding.com, originální článek zde: https://www.bodybuilding.com/content/5-simple-ways-to-progress-your-push...

Tagy

Kategorie

Vaše hodnocení

Průměr: 5 (1 vote)