Testosteron pro ženy: Boření mýtů!

Testosteron pro ženy? Ano.

Ač je testosteron (T) dlouhodobě označován jako mužský hormon, ve skutečnosti je také nejhojnějším aktivním hormonem u žen. Jasně že muži mají vyšší oběhovou hladinu, ale i u žen T dominuje nad estrogenem, nebo to aspoň tvrdí vědci Rebecca Glaser a Constantine Dimitrakakis.

Oba vědci píšící pro publikaci Maturitas nás urgují, abychom přezkoumali, jak se měří hladina estrogenu u žen (pikogramy na mililitr), zatímco T se měří na nanogramy na decilitr, což je 10 x větší jednotka.

Mimo estrogenu ženám v těle obíhají i exponenciálně vyšší množství pro androgenních látek jako DHEA a androstenedion, které dodávají další T.

Hergot, i gen pro androgenní receptory, na které se T a další sexuální hormony navazují, se nachází na chromozomu X, a nikoli Y. Oba vědci tak lamentují, že navzdory důkazům se pro hormonální terapii u žen využívá estrogen.

Proč se tedy T nepoužívá k léčbě ženské menopauzy? Já o tom přemýšlím už nějakou dobu, a to se endokrinologii věnuji pouze jako koníčku. Dva základní kameny hormonálního blahobytu, estrogen a progesteron, ženám podáváme, ale třetí zcela opomíjíme. Je to šílené.

Když se však podíváte blíže na některé mýty, jimiž je T opředen, a tím opomíjen i v mužské hormonální terapii, začne vám být jasné, o co tu vlastně jde.

Mýtus 1: Testosteron dělá z žen muže.

Za tímto mýtem asi stojí mužatky z olympijských výběrů Východního Německa a Sovětského Svazu sedmdesátých let a soutěžní kulturistky.

Já osobně znám ženy, které měly andělské hlásky, a stupidní množství steroidů jim je změnily tak, že by mohly dělat reklamu na pivo a pickupy od Fordu. Ženy, které si musely začít holit obličeje každý den, vyjma víkendů, kdy se nehnuly z garáže.

Takže jasně, není divu, že se lékařská obec i pacienti štítí T. Bohužel je třeba chápat, že všechny tyto strašidelné věci jsou závislé na dávkách a terapie T ve skutečnosti podporuje ženskost tím, že zvyšuje plodnost a podporuje ovulaci. T se dokonce dříve používal jako lék proti nevolnosti doprovázející ranné těhotenství.

I tak se občas vyskytují vedlejší účinky, ale Glaser a Dimitrakakis upozorňují na to, že maskulinizace není při normálních dávkách dosažitelná. A pozitivní účinky jsou často tak silné, že mnohé ženy dávají přednost léčbě vedlejších efektů před snižováním dávek.

Autoři sice uznávají, že T se využívá při terapii transgenderových pacientů a může vést k růstu vousů a mírnému zvětšení klitorisu, ale tyto účinky jsou často zvratné pomocí snížení dávek. Zvětšený klitoris navíc není lékařský problém. Jde o kosmetickou vadu, která navíc může přinést i zvýšené sexuální potěšení.

  • Závěrem: Ne, při normálních dávkách T nemění ženy v muže. V podstatné míře vlastně dělá pravý opak.

Mýtus 2: Ženy potřebují T pouze pro sex

Ano, terapie T podporuje upadající libido, ale ženy mají androgenní receptory všude, ne jenom v mozku a reproduktivních partiích. Jsou v srdci, prsou, cévách, plicích, míše, močovém měchýři, periferních nervech, kostech, dřeni, synovii, tukové tkáni, svalech, a samozřejmě i v děloze, vaječnících a vaginálních tkáních.

Stejně jako u mužů, hladina T s věkem začne klesat, čímž se dostaví úzkost, podrážděnost, deprese, únava, odvápnění kostí, úbytek svalů, nespavost, změny vnímání, ztráta paměti, bolest prsou, urologické problémy a ano, sexuální dysfunkce i lhostejnost.

  • T je jednoznačně i u žen zodpovědný za daleko více než to, že si dámy mají chuť pustit nějakou hezkou desku na gramofonu, když se partner vrátí z práce.

Mýtus 3: Testosteron poškozuje srdce

Je jasné, jak to začalo. Muži mají více T a častěji infarkt. To je klasická mylná představa. Je to jako myslet si, že pokaždé, když zapnete v televizi seriál Mladí a neklidní, sousedův pes začne štěkat. Pravděpodobnější je to, že stejnou dobou chodí kolem pošťák, nežli, že má ten pes alergii na kvalitní americkou telenovelu.

Zpět k mužským srdcím: Jestliže má T vliv na infarkty, nejspíše jde o jeho nízkou hladinu, která se spojuje se všemožnými riziky. Naopak existuje nespočet důkazů o tom, že T je prospěšný kardiovaskulárnímu zdraví, pomáhá s metabolizmem glukózy a lipidovým profilem, což jsou oba faktory hrající roli v srdečních chorobách.

Testosteron také roztahuje tepny, čímž krev může obejít potenciální blokace. Také má vliv na imunitu, což omezuje riziko samotného tvoření blokací. Klinické studie také potvrdily schopnost T zlepšovat funkční kapacitu, rezistenci na inzulin a svalovou sílu u lidí trpících selháním srdce.

Určité množství T se samozřejmě přemění na estrogen, který může mít neblahý vliv na srdce pacientů. Takové vedlejší účinky by zahrnovaly otékání, úzkost a nabírání váhy. Navíc léky, které se běžně podávají v léčbě srdečních chorob, mohou mít na tuto přeměnu neblahý vliv a násobit vedlejší účinky.

  • T je tedy do značné míry blahodárný pro srdce a jeho zdravá hladina naopak snižuje riziko kardiovaskulárních obtíží.
Zbývá 10 dní

MedPharma Vitamin A + D

115
− 19%
104
Zbývá 10 dní
Zbývá 10 dní

Nebbia Legíny s vysokým pasem ELITE 465

1 349
− 38%
1 012

Mýtus 4: Testosteron vám usmaží játra

T nepoškozuje játra, ale je snadné pochopit, kde se tato víra vzala. Kulturisté, profesionální sportovci a ješitní lidé často berou ohromující dávky orálních verzí testosteronu, které pak musí zpracovat játra, což je v dlouhodobém horizontu může poškodit.

  • Samotný T se však nebere orálně, ale je podáván injekčně, implantován či absorbován kůží ve formě krému nebo gelu. Všechny tyto metody mu umožní vyhnout se játrům, která vyváznou bez poskvrny.

Mýtus 5: Po testosteronu vám vypadají vlasy

Jak uvádějí Glaser a Dimitrakakis, vypadávání vlasů je komplikovaný, vícefaktorový a geneticky podmíněný proces, který ne zcela chápeme. Důkazy o vlivu T jsou však minimální, zejména v terapii žen. Pravdou je, že ženy s polycystickou poruchou vaječníků a rezistencí na inzulin zažívaly po terapii T vypadávání vlasů, ale to neprokazuje spojitost. Vypadávání vlasů je navíc běžné u žen i mužů s inzulinovou rezistencí.

Stane se to, že inzulinová rezistence (a obezita) zvýší hladinu enzymu 5-alfa-reduktázy, a tím se nějaký T redukuje na dihydrotestosteron, či DHT, což je androgen podílející se na plešatění.

Toto se však neděje zdravým ženám, z nichž dost (asi třetina) začne plešatět s věkem a klesající hladinou T. Pozoruhodné je, a většina lidí, včetně doktorů, tomu moc nechce věřit, že dvěma třetinám žen podstupujícím hormonální terapii vlasy začnou naopak opět růst. A ten zbytek má často nějaký přidružený problém jako poruchy funkce štítné žlázy, nedostatek železa či obezitu.

  • Na důkaz neviny T v případě plešatění žen mohu uvést to, že žádná z 285 dam léčených hormonální terapií až po dobu 56 měsíců si nestěžovala na vypadávání vlasů.

Mýtus 6: Testosteron u žen způsobuje obří podrážděnost 

Navzdory mužům, kteří svou přirozenou emocionální nestabilitu a agresivitu svádějí na „roid rage”,  u žen tento problém jednoduše neexistuje. Dávky jsou příliš malé.

Navíc existuje značné množství důkazů o tom, že agresivitu způsobuje spíše estrogen. Nějaký T samozřejmě aromatizuje a přeměňuje se na estrogen u mužů i žen, ale není to dost na to, aby se z žen stal Hulk, příšera, kterou nechcete vidět naštvanou.

  • Vědci naopak zjistili, že podkožní implantace T snižuje agresivitu, podrážděnost i paniku u 90% léčících se s jeho nedostatkem.

Mýtus 7: Testosteron může zvyšovat riziko rakoviny prsou

Už dlouho se ví, že rakovina prsou je citlivá na estrogen, zatímco T má na prsní tkáň blahodárné účinky.

Zdá se, že děkovat bychom měli spíše poměru obou hormonů. Jakmile se navíc aktivují androgenní receptory, získávají vlastnosti potlačující rakovinné bujení v normální i rakovinné prsní tkáni.

  • Ještě jednou však zmíním, že některý T se přeměňuje na estrogen, což je riziko pro hormonální rovnováhu. Stále se však zdá, že T riziko rakoviny prsou spíše snižuje, a to zejména u žen, které byly léčeny estrogenem.

Mýtus 8: Terapie testosteronem je u žen novinkou a není dobře prostudována

Anglie a Austrálie ji bezpečně používají téměř 70 let, od roku 1938. Dlouhodobá data ukazují, že ženy mohou bezpečně používat dávky až 225 mg, což je pro ně extrémně vysoké množství.

Když toto víme, přeměna T na estrogen roste s věkem, obezitou, množstvím alkoholu, rakovinou prsou, inzulinovou rezistencí, medikací, lehkými drogami, sedavým životním stylem a nezřízeným příjmem zpracovaných potravin. Zkombinujte to s potenciální přeměnou zařízenou hormonální terapií a riziko hormonální disbalance roste. Lékaři proto musí u lidí na hormonální terapii pečlivě monitorovat hladiny hormonů.

A jeden, co není mýtus

Testosteron je bohužel stále považován za zakázanou látku způsobující neblahé vedlejší účinky. A popravdě, pokud je podáván a monitorován nesprávně, může to být pravdou. To samé však platí pro aspirin či Marťánky.

Ačkoli se někteří lékaři léčbě žen pomocí T dnes už tolik nebrání, jeho klasifikace stále dost z nich od předepisování odradí. Největší překážku jeho širšího využití je široce rozšířená mytologie, kterou je opředen. Doufám, že tento a další články to částečně pomohou změnit.

Zdroj: www.t-nation.com - Testosterone for Women: Busting the Myths
Autor: TC Luoma
Přeložil: Jaromír Uhlíř

Doposud nebyl vložen žádný příspěvek.